پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
خانه / وردپرس / آموزش نصب ووکامرس در وردپرس

آموزش نصب ووکامرس در وردپرس

ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس و ایجاد یک فروشگاه آنلاین برای فروش محصولات توسط وردپرس یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه‌های ممکن است که به راحتی می‌توانید سایت وردپرسی خود را به یک فروشگاه تبدیل کرده و سپس با استفاده از افزونه‌های گوناگون که برای فروشگاه اینترنتی وردپرس تهیه شده است، یک فروشگاه با امکانات متعدد ایجاد کرد. یکی از معروفترین فروشگاه ساز در بین سیستم‌های مدیریت محتوا که در حال حاضر توانسته است رتبه نخست را به خود اختصاص دهد، افزونه فروشگاهی ووکامرس می‌باشد که با نصب آن بر روی وردپرس قادر هستید تا یک فروشگاه اینترنتی با امکان فروش محصولات فیزیکی و یا دیجیتال را راه‌اندازی کرده و با تغییر تنظیمات ووکامرس به سلیقه خود امکانات متعددی را به آن اضافه کنید.

ووکامرس چیست؟

اما قبل از اینکه به نحوه ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس بپردازیم و نحوه نصب و تنظیم ووکامرس را شرح دهیم لازم است ابتدا بدانیم که ووکامرس چیست؟ و چه امکاناتی را برای فروشگاه اینترنتی ما مهیا می‌کند.

ووکامرس یا WooCommerce یک افزونه رایگان در وردپرس است که با استفاده از آن می توانید اقدام به ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس نمایید. افزونه ووکامرس در نوع خود بهترین افزونه برای ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس است که با استفاده از آن می توانید یک فروشگاه اینترنتی با امکانات متعدد ایجاد کنید. شاید این افزونه در حالت عادی امکانات زیادی نسبت به سیستم‌های فروشگاه ساز نداشته باشد اما با نصب افزونه‌های جانبی ووکامرس می توانید امکانات آن را به قدری بیشتر کنید که حتی از یک سیستم مدیریت محتوای مخصوص ایجاد فروشگاه اینترنتی هم شما را بی نیاز کند. در حالت کلی با استفاده از ووکامرس می تو نید یک فروشگاه اینترنتی با امکانات زیر راه‌اندازی کنید:

 • امکان ایجاد انوع محصولات فیزیکی و دانلودی
 • امکان دسته بندی محصولات در ووکامرس
 • امکان برچسب گذاری بر روی محصولات ووکامرس
 • امکان تعیین قیمت مختلف برای محصولات با امکان فروش ویژه
 • امکان ارائه تخفیف محصولات به روش‌های گوناگون
 • امکان افزودن تصویر، صوت، ویدئو و… برای محصولات در ووکامرس
 • امکان نمایش محصولات بر اساس پربازدیدترین محصولات، گرانترین محصولات، محصولات تصادفی و…
 • امکان استفاده از درگاه‌های پرداخت محصولات مختلف
 • امکان ارسال رایگان محصولات
 • امکان افزودن سبد خرید محصولات
 • امکان ارسال جزییات کامل خرید از مرحله شروع ثبت سفارش تا تحویل محصول به مشتری
 • و…

نحوه نصب افزونه ووکامرس در وردپرس

اکنون که با برخی از امکاناتی که افزونه ووکامرس در اختیارتان قرار می دهد آشنا شدید، نوبت به نحوه نصب و تنظیمات ووکامرس می رسد تا اقدام به نصب آن در سایت خود کنید و فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید. افزونه ووکامرس تا به حال توانسته بیش از 3 میلیون نصب فعال و کسب امتیاز 4.6 را از آن خود کند که با استفاده از این افزونه می توانید یک فروشگاه اینترنتی در وردپرس راه‌اندازی کنید. برای استفاده از ووکامرس در وردپرس ابتدا وارد صفحه افزوانه ها در قسمت پیشخوان وردپرس شوید و بعد از آن، اقدام به نصب ووکامرس در وردپرس نمایید.

بعد از نصب و فعال سازی افزونه، مشابه تصویر زیر به صفحه راه‌اندازی سریع ووکامرس هدایت می شوید که در این مراحل باید اطلاعات فروشگاه اینترنتی خودتون را در تنظیمات ووکامرس ثبت کنید. بنابراین کلیه مراحل را مشابه زیر ادامه دهید.

اکنون مشابه تصویر، جزئیات فروشگاه اینترنتی خود را که شامل محل فروشگاه، آدرس فروشگاه، شهر، کد پستی و واحد پولی می باشد، انتخاب نمایید. در انتها گزینه‌ای وجود دارد که با استفاده از آن می توانید انتخاب کنید که قصد فروش چه نوع محصولاتی را دارید. این گزینه به شما این امکان رو می دهد تا محصولات فیزیکی، دانلودی و یا هر دو نوع محصول را بفروشید. در صورتی که صرفا قصد فروش یکی از انواع این محصولات را دارید بهتر است همان نوع محصول را انتخاب کنید تا سایر قابلیت‌های ووکامرس که برای نوع دیگر محصولات است، برایتان فعال نشود. اگر در آینده قصد فروش هر دو نوع محصول را هم داشتید جای نگرانی ندارد و به راحتی می توانید نوع محصولات را از تنظیمات ووکامرس مجددا تغییر دهید. در نهایت بعد از تکمیل همه فیلدها روی دکمه بزن بریم کلیک کنید.

مرحله بعدی به امکانات پرداخت هزینه محصول می رسید، از آنجایی که امکان پرداخت در این افزونه در حالت پیشفرض بر روی حساب‌های پی‌پال هستند و کاربردی در کشور ما ندارند، روی دکمه ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعدی هدایت شوید.

برای ایجاد امکان پرداخت در ووکامرس به واحد پولی ایران لازم است تا از افزونه‌هایی که برای این کار با واحد پولی ریال یا تومان ساخته شده‌اند استفاده کنید تا امکان پرداخت هزینه محصولات را داشته باشید. بنابراین نیازی نیست تا گزینه‌های پرداخت را در این مرحله فعال کنید. بعد از اینکه افزونه ووکامرس را نصب کرده و تنظیمات آن را سفارشی سازی کردید، در انتها بسته به درگاه پرداخت خود باید از افزونه پرداخت آنلاین برای ووکامرس استفاده کنید.

منطقه حمل و نقل: از این بخش می توانید محدوده ارسال سفارش در شهر خود را برای هزینه ارسال محصولات تعیین کنید. اگر قصد دارید تا در شهر خود برای محصولات فیزیکی ارسال رایگان داشته باشید و از امکان ارسال رایگان محصولات در شهر خود استفاده کنید، می توانید بر روی حالت رایگان قرار دهید.

مکان هایی که در مناطق دیگر شما پوشش داده نمی شوند: از این بخش هم می توانید امکان تعیین هزینه برای ارسال محصولات را در مکان‌های دیگر تعیین کنید.

واحد وزن: واحد وزن محصولات در ایران بر اساس کیلوگرم است که باید از این بخش به همین ترتیب آن را بر روی کیلوگرم قرار دهید.

واحد ابعاد: برای ابعاد و اندازه محصول هم می توانید واحد را بر اساس سانتی‌متر انتخاب کنید و در نهایت روی دکمه ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعدی هدایت شوید.

در این مرحله می توانید از قالب پیشفرض ووکامرس که با نام Storefront منتشر شده برای سایت فروشگاهی خود استفاده کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که امکان استفاده از هر نوع قالبی در فروشگاه ووکامرس فراهم نیست و قالب شما باید حتما توابع مورد نیاز برای افزونه ووکامرس را پشتیبانی نماید، پس اگر قالب شما امکان استفاده در ووکامرس را ندارد می توانید از این قالب استفاده کنید یا اینکه یک قالب سازگار با ووکامرس خریداری کنید. اگر قصد استفاده از قالب پیشفرض ووکامرس را ندارید می توانید با غیرفعال کردن گزینه مشخص شده مشابه تصویر بالا در این مرحله از نصب قالب ووکامرس در فروشگاه اینترنتی خود جلوگیری کنید.

در این مرحله هم می توانید با اتصال فروشگاه اینترنتی که با ووکامرس راه‌اندازی کردید به افزونه جت‌پک وردپرس از امکاناتی مانند امنیت بیشتر، مشاهده آمار فروشگاه، نظارت بر روی فروشگاه، اشتراک گذاری محصولات در شبکه‌های اجتماعی و… استفاده کنید. اما از آنجایی که بیشتر امکانات جت پک برای کاربران ایرانی در دسترس نیست پیشنهاد می‌کنم در انتهای صفحه روی دکمه از این مرحله بگذر کلیک کنید.

در نهایت تنظیمات شما به اتمام رسیده و می توانید با کلیک بر روی دکمه ایجاد یک محصول، اولین محصول خود را تعریف کرده و در فروشگاه اینترنتی که با ووکامرس ساخته اید به فروش برسانید و یا اینکه بر روی بازگشت به پیشخوان شما کلیک کنید تا به صفحه پیشخوان وردپرس هدایت شوید. بعد از هدایت به پیشخوان وردپرس دو منو با نام‌های فروشگاه و محصولات به پیشخوان وردپرس اضافه خواهند شد که با مراجعه به هر یک از منوها می توانید فروشگاه خود را مدیریت کنید و یا اینکه اقدام به افزودن محصولات در ووکامرس، افزودن دسته‌بندی محصولات در ووکامرس، افزودن برچسب در ووکامرس و یا افزودن ویژگی برای محصولات خود در ووکامرس نمایید.

منبع: میزبان فا

درباره‌ی ترمه آکادمی

همچنین ببنید

آموزش ساخت لایت باکس تصاویر در وردپرس

لایت‌باکس تصاویر در وردپرس یکی از راه‌هایی است که با استفاده از اون میتونید تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *