پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
خانه / وردپرس / آموزش مدیریت محصولات در ووکامرس

آموزش مدیریت محصولات در ووکامرس

افزودن محصول در ووکامرس سومین قدم برای ساخت فروشگاه در وردپرس می‌باشد که بعد از نصب ووکامرس در وردپرس و انجام تنظیمات ووکامرس به این مرحله می رسید و با افزودن محصول جدید در ووکامرس می توانید رسما سایت فروشگاهی خود را راه‌اندازی کنید. شما می توانید تا در وردپرس با استفاده از بخش افزودن محصول برای هر نوع محصولی که در ووکامرس قصد فروش آن را دارید، چه محصول فیزیکی و چه محصول دانلودی، بعد از انتشار در سایت امکان فروش را برای محصول خود فراهم کنید.

آموزش افزودن محصول جدید در ووکامرس و مدیریت محصولات

به صورت کلی اولین قدمی که باید برای مدیریت محصولات در ووکامرس بردارید و اقدام به اضافه کردن محصول در وردپرس کنید این است که بعد از ورود به پیشخوان وردپرس به منوی محصولات> افزودن جدید مراجعه کنید تا وارد صفحه مربوط به مدیریت محصولات در ووکامرس شده و اقدام به انتشار محصول در ووکامرس کنید. با کلیک روی این منو صفحه زیر برایتان باز شده و ویرایشگر مربوط به اضافه کردن محصول در ووکامرس برایتان باز خواهد شد تا اقدام به اضافه کردن محصول در افزونه ووکامرس کنید.

اکنون همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید درست عینا مشابه آنچه که در آموزش افزودن نوشته در وردپرس یاد گرفتیم در ووکامرس هم می توانید اطلاعات محصولات را عینا مشابه نوشته‌ها در وردپرس اضافه کنید، با این تفاوت که در مرحله بعد باید اطلاعات محصول خود را وارد کنید.

نام محصول: این فیلد مربوط به نام محصول و عنوان انتخابی شما برای محصولی که قصد فروش آن را در ووکامرس دارید می باشد که می توانید در آن وارد کنید. سعی کنید تا عنوان انتخابی شما بیشتر از حد معمول طولانی نباشد و خیلی کوتاه هم نباشد تا نتیجه بهتری از آن در موتورهای جستجو بدست آورید. همچنین عنوان انتخابی شما باید کاملا مرتبط با محصول شما بوده و شامل کلمات کلیدی نوشته باشد. پیشنهاد می‌کنم اگر محصول شما به گونه‌ای هست که داری مدل، سال ساخت و… هست حتما در عنوان محصول ذکر کنید.

جعبه ابزار ویرایشگر وردپرس: در زیر عنوان همانطور که می بینید آیکون‌های مختلف و دکمه های گوناگونی وجود دارد که هر کدوم برای کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهمترین آنها دکمه افزودن پرونده چند‌رسانه‌ای می باشد که با کلیک روی آن می توانید تا هر نوع فایل قابل آپلود در وردپرس را به جزییات و توضیحات محصول اضافه کنید و در زیر آن هم آیکون های مربوط به مدیریت محتوای متن شما می باشد که برای کارهایی مثل تغییر Heading نوشته‌ها، تغییر رنگ، چیدمان نوشته، بولد کردن و ایتالیک کردن متن، افزودن لینک به متن و… مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به قالب یا افزونه هایی که نصب کردید، این دکمه ها و ابزار مربوط به ویرایشگر می توانند بیشتر شده و شامل موارد دیگری هم باشند.

باکس ویرایشگر: در نهایت در باکس ویرایشگر وردپرس هم می توانید توضیحات کامل محصول در ووکامرس را وارد کرده و با استفاده از ابزاری که در بالا به معرفی آن ها پرداختیم، روی محصول خود از متن و تصاویر و رسانه های گوناگونی استفاده کرده و در توضیحات محصول قرار دهید.

اکنون که توضیحات محصول را به صورت دقیق و کامل وارد کردید کمی به پایین اسکرول کنید تا به باکس اطلاعات محصول برسید و جزییات محصول که شامل نوع محصول در ووکامرس، قیمت محصول در ووکامرس، حمل و نقل، ویژگی و… هست را وارد کنید.

افزودن جزییات محصولات در ووکامرس

برای اضافه کردن محصول در ووکامرس و درج جزییات محصول اکنون باید ابتدا نوع محصول را مشخص کنید. محصول شما می تواند ساده باشد و یا اینکه به صورت گروه‌بندی شده، محصول معرفی/خارجی (که می شود به عنوان معرفی و خرید از سایت‌های دیگر از این قابلیت استفاده کرده و به لینک صفحه محصول در جایی دیگر کاربران را هدایت کرد) و یا اینکه به صورت متغیر باشد. در اینجا بیشتر ما محصولمان به صورت ساده خواهد بود، پس اگر همین محصول ساده را دارید انتخاب کنید و در مرحله بعدی باید مشخص کنید محصول شما فیزیکی و یا دانلودی است.

اگر محصول شما دانلودی نیست نیازی نیست که تیک دو گزینه مجازی و دانلودی را بزنید. اما اگر دانلودی بود با فعال کردن این دو گزینه تب اطلاعات محصول به شکل زیر تغییر خواهند کرد که در آن باید لینک فایل و اطلاعات آن را وارد کنید. فعال کردن تیک گزینه مجازی باعث می شود که بخش حمل و نقل غیرفعال شود، چرا که شما فقط فروش محصول را به صورت دانلودی انجام می دهید. اما وقتی آن را غیرفعال کنید یعنی اینکه امکان فروش پستی و تحویل در محل را هم می خواهید داشته باشید که در این صورت گزینه حمل و نقل فعال خواهد بود.

افزودن محصول دانلودی در ووکامرس

حالا که نوع محصول را روی دانلودی انتخاب کردید لازم است تا اطلاعات فایل دانلودی خود را به صورت زیر وارد کنید.

قیمت عادی (تومان): در این فیلد باید قیمت عادی محصول را وارد کنید که با انتخاب واحد پولی که در تنظیمات ووکامرس انتخاب کردید به شما نمایش داده شده و باید با همین واحد پولی محصول را اضافه کنید.

قیمت فروش ویژه (تومان): با استفاده از فروش ویژه می توانید قیمت محصول را کمتر از قیمت عادی وارد کنید، در این صورت با کلیک روی دکمه زمان‌بندی فروش می توانید یک تاریخی را مشخص کنید تا این محصول تا آن تاریخ به صورت فروش ویژه و با قیمتی کمتر از قیمت عادی محصول، قابل خرید باشد تا به این صورت فروش بیشتری هم روی محصول داشته باشید.

فایل های دانلودی: در این قسمت می توانید فایل‌های مربوط به محصول دانلودی در ووکامرس را آپلود کرده یا اینکه از رسانه وردپرس انتخاب کنید تا در این بخش قرار گیرند.

محدودیت دانلود: با استفاده از این فیلد می توانید تعداد دانلود برای محصولات را محدود کنید تا هر مشتری که این محصول را خریداری کرد صرفا با این تعداد دفعات بتواند محصول خریداری شده را دانلود کند و در این صورت با ارائه لینک دانلود محصول به دیگران دیگر امکان دانلود فایل هم وجود نخواهد داشت.

انقضای دانلود: یکی از گزینه‌های خوبی که به شما این امکان را می دهد برای محصولات دانلودی در ووکامرس تاریخ انقضا مشخص کنید تا بعد از این مدت زمان لینک منقضی شود. در این صورت وقتی شما انقضا را روی یک روز گذاشته باشید مشتری که محصول را خریداری کرده 24 ساعت بعد از خرید فرصت دارد تا محصول خود را دانلود کند، در غیر اینصورت لینک منقضی شده و دسترسی به محصول نخواهد داشت.

وضعیت مالیات: از این بخش هم می توانید وضعیت مالیات را برای محصول انتخاب کرده و وارد کنید.

با مراجعه به تب فهرست موجودی می توانید برای محصولات موجود بودن را تعیین کنید تا این تعداد فروش را داشته باشند. به عبارت دیگر فرض کنید شما یک قالب وردپرس را کدنویسی و تولید کردید که صرفا قصد دارید 100 تا فروش از آن داشته باشید، در این صورت می توانید ابتدا تیک گزینه مدیریت موجودی انبار؟ را فعال کنید تا فیلد موجودی به شما نمایش داده شده و تعداد را روی 100 بگذارید. اکنون بعد از اینکه محصول شما 100 بار به فروش رفت، به صورت خودکار محصول به ناموجود بودن تغییر حالت داده و دیگر امکان خرید و دانلود محصول برای سایر مشتریان وجود نخواهد داشت. با استفاده از اجازه پیش فروش محصول هم می توانید کاری کنید که اگر محصول ناموجود بود مشتری امکان پیش خرید داشته باشد تا بعد از موجود شدن محصول ایمیل اطلاع رسانی برایش ارسال شود و اقدام به دانلود محصول نماید.

با استفاده از تب محصولات مرتبط هم قادر خواهید بود تا محصولاتی که با این محصول مرتبط هستند انتخاب کنید تا در صفحه محصول نمایش داده شده و فروش بیشتری برای سایر محصولات داشته باشید. کافیست تا در فیلد تشویق برای خرید بیشتر کلیک کنید و 3 کاراکتر از عنوان محصول مرتبط را بنویسید تا محصول نمایش داده شده و آن را انتخاب کنید.

برای افزودن مشخصات محصول در ووکامرس، درست مشابه فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی که به صورت یک جدول، جزییات محصول را وارد می‌کنند شما هم می توانید برای محصولات ویژگی تعیین کرده و در صفحه محصول قرار دهید. برای این کار ابتدا مشابه تصویر، روی دکمه افزودن کلیک کنید تا باکس ویژگی نمایش داده شود، سپس عنوان ویژگی و جزییات آن را وارد کرده و روی دکمه ذخیره ویژگی کلیک کنید تا در صفحه محصول مشابه، تصویر زیر نمایش داده شود.

اکنون بعد از این مرحله به تب پیشرفته مراجعه کنید تا در آن بعد از اینکه مشتری خریدی انجام داد یک یادداشت دلخواه برایش ارسال کنید. این یادداشت می تواند یک پیغام تشکر از خرید باشد، یا یک کد تخفیف که به مشتری ارسال شود و یا اینکه راهنما و هشدار برای استفاده از محصول که چه کاری باید انجام دهد.

با استفاده از فعال کردن نقد و بررسی هم می توانید امکان نقد کردن و بررسی برای محصول را فعال یا غیرفعال کنید تا فرم نظرات در ووکامرس برای محصول نمایش داده شود و یا اینکه غیرفعال باشد.

افزودن محصول فیزیکی در ووکامرس

تا اینجا شما توانستید جزییات یک محصول دانلودی را وارد کنید. اما اگر بخواهید محصول فیزیکی بفروشید چه تغییراتی صورت میگیرد؟ در این صورت تفاوتی که برای افزودن محصول دانلودی در ووکامرس و افزودن محصول فیزیکی در ووکامرس خواهد بود عبارتند از:

  1. غیر فعال شدن گزینه‌های مربوط به فایل محصول، محدودیت دانلود و انقضای محصول در بخش همگانی
  2. اضافه شدن گزینه حمل و نقل در فروش به صورت فیزیکی

پس در این صورت برای اضافه کردن محصول فیزیکی در ووکامرس شما کافیست تا مراحلی که برای افزودن محصول دانلودی طی شد را به جز موارد مربوط به آپلود فایل، محدودیت دانلود و انقضا دانلود، طی کرده و سپس به تب حمل و نقل مراجعه کنید.

اکنون همانطور که می بینید کافیست وزن محصول، ابعاد محصول و کلاس حمل و نقل که قبلا در ووکامرس اضافه کردید را برای محصول انتخاب کرده و وارد کنید.

در مرحله بعد به باکس توضیح کوتاه درباره محصول که می توانید توضیحات مختصری از محصول را وارد کنید تا در ابتدا نشان داده شود و مشتری که قصد خرید را دارد می تواند برای مشاهده توضیحات کامل محصول به پایین اسکرول کرده و در تب توضیحات، جزییات دقیق محصول را مشاهده کند.

در گام بعدی می توانید تصویر محصول و گالری محصول را انتخاب کنید. تصویر محصول در واقع همان تصویر شاخصه که برای عکس محصول در صفحات فروشگاه، آرشیو، صفحه محصول و… استفاده می شود و گالری محصول هم شامل تصاویری برای نمایش محصول هست که می توانید به تعداد دلخواه تصویر برای محصول وارد کنید.

در نهایت می توانید مشابه نوشته‌ها، دسته‌بندی برای محصول و برچسب هم انتخاب کنید تا محصول منتشر شده در دسته بندی و برچسب‌هایی که انتخاب کردید نمایش داده شوند.

برای مدیریت دسته‌بندی در ووکامرس هم می توانید به مسیر محصولات> دسته‌بندی‌ها مراجعه کرده و دسته محصولات خود را مدیریت کنید.

اکنون که جزییات کامل محصول را وارد کردید روی دکمه انتشار کلیک کنید تا محصول در سایت منتشر شده و مشابه تصویر زیر برای مشتریان در دسترس باشد و اقدام به خرید در سایت کنند.

مشاهده همه محصولات در ووکامرس

با مراجعه به صفحه همه‌ی محصولات که در زیرمنوی محصولات قرار دارد، مشابه نوشته‌ها قادر هستید تا به کلیه محصولاتی که در ووکامرس اضافه کردید دسترسی داشته و اقدام به مدیریت محصولات و ویرایش محصول در ووکامرس کنید.

همانطور که می بینید علاوه بر جزییات اصلی محصول که شامل نام، موجودی محصول، قیمت، دسته‌بندی و برچسب محصول و… هست امکان درون ریزی و برون ریزی محصولات در ووکامرس هم قرار دارد که در آموزش‌های بعدی به معرفی قابلیت درون ریزی محصولات در ووکامرس و برون ریزی محصولات در ووکامرس خواهیم پرداخت. با کلیک روی تنظیمات صفحه که در بالای صفحه قرار دارد هم می توانید نمایش هر یک از جزییات محصولی را که نمی خواهید در صفحه همه محصولات ووکامرس نمایش داده شود را مخفی کنید.

منبع: میزبان فا

درباره‌ی ترمه آکادمی

همچنین ببنید

آموزش ساخت لایت باکس تصاویر در وردپرس

لایت‌باکس تصاویر در وردپرس یکی از راه‌هایی است که با استفاده از اون میتونید تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *