پنج‌شنبه 10 خرداد 1403
خانه / دامنه / آموزش مشاهده وضعیت دامنه ها در ایرنیک

آموزش مشاهده وضعیت دامنه ها در ایرنیک

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ی مشاهده ی وضعیت دامنه ی خود در ایرنیک آشنا نماییم. زمانیکه شما یک دامنه ی ملی یا .ir به ثبت می رسانید قبل از هر چیزی دامنه می بایست توسط ایرنیک تایید شود. تایید دامنه توسط ایرنیک با توجه به نام دامنه انتخابی شما و زمان ثبت متفاوت می باشد.

لازم است در ابتدا برای کاربرانی که به اندازه ی کافی با ایرنیک و نقش آن در دامنه ها آشنایی لازم را ندارند توضیح مختصری در این زمینه داده شود و پس از آن با نحوه ی مشاهده وضعیت دامنه ها در ایرنیک آشنا خواهیم شد. پایگاه فیزیک نظری IRNIC ؛ کارگزار ثبت دامنه درایران می باشد که ارائه دهنده ی انواع شناسه های نیک یا NIC-Handle به کاربران می باشد. برخلاف دامنه های بین المللی، برای ثبت دامنه های ملی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که همگی توسط ایرنیک تعیین شده اند. بدین صورت تمامی کاربران برای ثبت دامنه های ملی با پسوند های مختلف می بایست ابتدا قبل از هر اقدامی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه ی نیک باتوجه به نوع پسوند دامنه ای که نیاز به ثبت آن دارند نمایند. این شناسه رایگان می باشد و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

پس از ثبت دامنه و دریافت ایمیل تایید ثبت از سمت ایرنیک می بایست مدت زمانی را به جهت تایید و فعال سازی دامنه منتظر بمانید. این زمان با توجه به موارد مختلفی می تواند متغیر باشد. برای مثال در صورتیکه شما در پایان وقت اداری روز 5 شنبه نسبت به ثبت دامنه اقدام نمایید، دامنه در روز شنبه تایید خواهد شد. یا اگر در ایام تعطیل رسمی اقدام به ثبت دامنه نمایید نیز پس از گذشت تعطیلات دامنه تایید و فعال می گردد. برخی دامنه ها نیز بسته به نامی که دارند در تایید و فعال سازی آن ها سخت گیری می شود. برای مثال دامنه هایی که حاوی اسامی خاص مثل نام مناطق شهر ها، نام های شرکتی، مناطق گردشگری و … باشند جزو دامنه هایی می باشند که می بایست برای تایید و فعال سازی آن ها به ایرنیک مدارک هویتی خود را ارسال نمایید.

در ادامه ی این آموزش شما با نحوه ی بررسی وضعیت دامنه در پنل کاربری خود در ایرنیک آشنا خواهید شد.

نحوه مشاهده وضعیت دامنه در ایرنیک:

برای مشاهده ی وضعیت دامنه ابتدا می بایست وارد کنترل پنل دامنه ی خود در ایرنیک شوید. بدین منظور مطابق مراحل ذیل اقدام نمایید:

 1. به سایت ایرنیک به نشانی nic.ir مراجعه نمایید.
 2. از منوی «مشخصه های شناسه»، زیر منوی «ورود» را انتخاب نمایید.

 1. در این مرحله به صفحه ورود به سامانه منتقل خواهید شد. می بایست اطلاعات ذیل را وارد نمایید:
 • شناسه یا پست الکترونیک
 • گذرواژه
 • کد کپچا

در نهایت پس از تکمیل موارد فوق بر روی دکمه ی «ورود» کلیک نمایید.

 1. در این مرحله وارد پنل ایرنیک خود خواهید شد. همانطور که قابل مشاهده می باشد منوهای بسیاری در این قسمت موجود است که ما فقط به منوی دامنه ها در این آموزش نیاز داریم. در صورت تمایل به آشنایی با تمامی بخش های پنل کاربری ایرنیک و منوهای آن می توانید از آموزش معرفی تمام قسمت های پنل کاربری ایرنیک استفاده نمایید .

از منوی «دامنه ها» زیر منوی «دامنه های من» را انتخاب نمایید.

 1. در صفحه ی مربوط به دامنه ها می توانید لیستی از دامنه های ثبت شده ی خود را مشاهده نمایید. بر روی نام دامنه ی مورد نظر خود کلیک نمایید تا به صفحه ی مربوط به تنظیمات آن دامنه منتقل شوید.

در این صفحه می توانید بخش های مختلف و تنظیمات قابل انجام بر روی این دامنه را مشاهده نمایید. ما در این آموزش فقط به قسمت وضعیت و تاریخ های دامنه نیاز داریم ولی برای اطلاعات بیشتر در مورد مابقی قسمت ها می توانید آموزش نحوه ورود به کنترل پنل دامنه ها در ایرنیک را مطالعه نمایید.

 1. در قسمت «وضعیت و تاریخ ها» موارد ذیل قابل مشاهده و بررسی می باشند:

 • وضعیت ثبت: در این بخش می توانید وضعیت دامنه ی خود را پیگیری نمایید. وضعیت دامنه می تواند رزرو شده، ثبت شده، منقضی یا قفل شده باشد.

در زمان قبل از تایید دامنه توسط ایرنیک دامنه در حالت رزرو شده می باشد.

پس از تایید و فعال سازی وضعیت دامنه در حالت ثبت شده می باشد.

اگر تاریخ انقضای دامنه ی شما به اتمام رسیده باشد و هنوز از مدت تعیین شده جهت تمدید دامنه نگذشته باشد در حالت منقضی خواهد بود.

در مواقعی که از مدت زمان انقضاء دامنه بیش از 1 ماه گذشته باشد دامنه در حالت قفل شده قرار می گیرد. در این حالت می بایست برای تمدید و فعال سازی دامنه 2 برابر هزینه ی ثبت یک دامنه را پرداخت نمایید تا دامنه قفل گشایی و تمدید گردد.

در نهایت اگر دامنه ای در زمان قفل شده تمدید نگردد، حذف و از مالکیت شخص ثبت کننده خارج شده و آزاد می گردد. در این حالت دامنه برای ثبت مجدد توسط عموم آزاد می باشد.

 • زمان ثبت: در این قسمت می توانید زمان ثبت دامنه را مشاهده نمایید.
 • زمان آخرین تغییر: در این قسمت اگر تغییراتی در وضعیت دامنه ایجاد شده باشد، برای مثال تمدید یا تغییر dns، این زمان قابل مشاهده می باشد و پس از هر تغییر نیز بروزرسانی خواهد شد.
 • زمان انقضاء: در این قسمت تاریخ منتقش شدن دامنه قابل مشاهده می باشد. در صورتیکه در این تاریخ دامنه تمدید نگردد وضعیت آن منقضی و از دسترس خارج خواهد شد.

قبل از فرارسیدن این تاریخ بهتر است نسبت به تمدید دامنه اقدام نمایید.

 • تمدید این دامنه: با انتخاب این دکمه می توانید فرایند تمدید دامنه را انجام دهید.

توجه داشته باشید می توانید تمدید دامنه را از طریق میزبان فا که نماینده ی رسمی ایرنیک می باشد نیز انجام دهید.

منبع: میزبان فا

درباره‌ی ترمه آکادمی

همچنین ببنید

سوالات متداول در مورد ثبت، انتقال و تمدید دامنه های بین المللی

سوالات متداول در ثبت دامنه های بین المللی چه معیار هایی را باید برای ثبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *